To, że izby lekarskie będą mogły certyfikować umiejętności, to wielka szansa dla nas na podwyższanie jakości i zwiększanie dostępność do umiejętności zawodowych. Ta zmiana znacząco ułatwi lekarzom rozwój zawodowy, a fakt, że samorząd lekarski będzie miał wpływ na wybór dyrektora CMKP pokazuje, że jako środowisko będziemy mieli wymierny udział w naszym kształceniu – podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski. 

Prezydent Andrzej Duda zatwierdził nowelizację ustawy, która rozszerza katalog podmiotów przyznających certyfikat umiejętności zawodowej o Naczelną Izbę Lekarską oraz okręgowe izby lekarskie, oraz wprowadza dwóch członków samorządu lekarskiego w składzie 6-osobowego zespołu powołującego dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. 

Wygłaszany przez wiele lat postulat NIL znalazł zrozumienie wśród decydentów dopiero podczas obecnej kadencji samorządu lekarskiego. To sukces, który wymiernie przysłuży się lekarzom i lekarzom dentystom. Od 1 stycznia 2025 roku przyznawanie certyfikatów umiejętności zawodowych nie jest zarezerwowane jedynie dla towarzystw naukowych i instytutów badawczych, ale stanie się udziałem izb lekarskich.  

Już w 2016 roku Krajowy Zjazd Lekarzy apelował do Ministra Zdrowia o przekazanie Naczelnej Izbie Lekarskiej odpowiedzialności za kształcenie w ramach umiejętności w „węższych dziedzinach medycyny”. Celem tych działań miało być zapewnienie samorządowi lekarskiemu realnego wpływu na kształt oraz przebieg kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. 

Również w 2022 roku Krajowy Zjazd Lekarzy podjął stanowisko w sprawie uporządkowania systemu kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów, zabiegając o zapewnienie odpowiedniego udziału samorządu lekarskiego w procesie certyfikacji umiejętności, w tym określanie ich liczby, zakresu oraz nadzoru nad programami. 

Dodane: 2024-12-19, przez: Dział Komunikacji NIL

  • wyślij znajomemu

  • Zapisz stronę
  • Wydrukuj